ZŠ TYRŠOVA NYMBURK

Závěrečné STUDIO PŘEDŠKOLÁK 22. 5. 2013/31. 5. 2013 14:05/

Tak jako každoročně i letos obdrželi předškoláci svá první „vysvědčení“. Na závěrečné schůzce si společně zatancovali a zazpívali za doprovodu našeho pěveckého sboru Hlásek. Poté si s rodiči a prarodiči vyslechli přednes básně budoucího staršího spolužáka, jež také přispěl k příjemné atmosféře posledního setkání STUDIA PŘEDŠKOLÁK Přejeme příjemné prázdniny a v září na shledanou!

Z. Benešová, O. Hačecká

Fotografie najdete ve Fotogalerii

Projekt světlo paměti/30. 5. 2013 12:41/

28. 5. 2013

9. A, 8. B

Od roku 2007 realizuje Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ ČR) pro žáky základních a středních škol rozsáhlý vzdělávací projekt „Světlo paměti“, pro který získala v roce 2009 tříletou podporu Evropského sociálního fondu prostřednictvím MŠMT pod názvem „Centra vzdělávání a dialogu“ Od počátku projektu certifikovaní lektoři navštívili 751 škol a oslovili 65488 žáků v celé ČR při 1776 přednáškách a workshopech. Cílem celého projektu je zvýšit u mladé české populace povědomí o závažnosti rasových předsudků a mechanismech jejich vzniku a působit tak preventivně proti výskytu rizikového chování a extremismu ve společnosti. Na naši školu jsme pozvali pana Petra Plaňanského. Žáci 9. A a 8. B se na příkladu holocaustu interaktivní formou dozvěděli o tom, jak strašlivé důsledky mělo uplatňování rasistické ideologie v praxi. Byli vedeni k tomu, aby o tomto nebezpečí samostatně uvažovali a naučili se citlivosti na projevy předsudků, rasismu, antisemitismu, xenofobie a extremismu, které se vyskytují i v současné době. Přednáška byla velmi poutavá a emotivní a mnoha žákům zavdala podnět k dalšímu hlubšímu studiu této problematiky.

Mg. Svatava Havelková

Fotografie najdete ve Fotogalerii

3.B na Škole v přírodě na Trnávce/29. 5. 2013 12:35/

„Okolo Želivu vede cestička….“, to je první verš básničky, kterou si složili třeťáci na Škole v přírodě na Trnávce. Cesty a cestičky je dovedly do Želivského kláštera a do Červené Řečice, zahráli si podél nich spoustu her a soutěží. Poznávali přírodu . Na konci jedné cesty byl ukryt poklad a na té noční prožili trochu strachu, který pokořili svou odvahou. Poslední páteční cesta vedla do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Děti si užily mnoha dalších aktivit, takže „ byli jsme tu všichni rádi, budem stále kamarádi.“

Z. Černá

Fotografie najdete ve Fotogalerii

Sběr starého papíru/29. 5. 2013 11:52/

Vážení rodiče, milí žáci,

v období od 3. do 14. června 2013 opět proběhne na naší škole opět sběr starého papíru (noviny, časopisy, reklamní letáky, kartony, …) Kontejner je uzamykatelný a volný přístup k němu bude ve dnech 4. až 14. 6. 2013 od 7:30 do 17:00 hodin. Jinou dobu lze domluvit s p. školníkem Z. Kořítkem.

Za získaný finanční obnos budou pořízeny medaile na školní olympiádu.

Na Vaše zapojení do sběrové akce se těší vedení školy.

Dopravní soutěž mladých cyklistů/14. 5. 2013 14:20/

Rozmary počasí ztížily 2. května podmínky soutěže mladých cyklistů na dopravním hřišti v Drahelicích. Naši školu reprezentovali vybraní žáci 5. B a 7. B. Byla pro ně připravena jízda podle značek, jízda zručnosti, dopravní testy a prověření znalostí první pomoci. Žáci podávali pěkné výkony, mladší se umístili na druhém a ti starší na pátém místě.

O. Hačecká

4.A a 8.A v ZOO/13. 5. 2013 16:18/

Žáci třídy IV.A a VIII.A se zúčastnili výpravy do Zoologické zahrady v pražské Tróji. Na tomto výletě jsme si prošli celý areál a poznávali zvířata. Byli jsme nadšeni velkolepým Údolím slonů, nejdražším výběhem v Evropě. Pobavila nás parta ledních medvědů, která se předváděla v bazéně. Náš výlet byl uspořádán na Den Země, a proto někteří žáci vyplňovali dotazníky na téma zvířat. Všem se tento výlet líbil a užili jsme si ho moc. Nakonec jsme si nakoupili suvenýry a nafotili spoustu fotografií.

za IV.A +VIII.A Nikča Hlavičková

Fotografie najdete ve Fotogalerii

FOTO-soutěž Tyršovky ke Dni Země 2013/10. 5. 2013 14:43/

V pátek 10. 5. byla vyhodnocena fotografická soutěž Tyršovky ze Dne Země. Celkem se zúčastnilo sedm fotografů se svými fotkami. Všichni si odnesli sladkou odměnu, ale to nebylo vše, neboť se povedlo připravit sponzorsky i další (hodnotnější) ceny. Nakonec si mohli vítězové vybírat z kalkulaček, stojánku na tužky, flash disku apod. Gratulujeme všem zúčastněným a třeba za rok ….  Fotografie z předání cen i všechny zaslané fotografie naleznete ve Fotogalerii

Marek Velechovský

McDonald´s Cup 2013/6. 5. 2013 11:45/

V pátek 3. 5. se chlapci ze čtvrtých a pátých tříd Tyršovky utkali ve fotbalovém turnaji McDonald´s Cup na R.A.F. v Nymburce. V nepříznivém počasí, kdy neustále pršelo a byla zima, si kluci vedli skvěle a postoupili až do finále bez jediné inkasované branky. Finálový zápas s Komendou zůstal také bez branek, až rozhodlo penaltové střílení, kde jsme podlehli i přes skvělý výkon gólmana Davida. Tyršovka tak skočila na 2. místě. I přesto si všichni zaslouží pochvalu a poděkování za vzornou reprezentaci školy.

Marek Velechovský

Fotografie najdete ve Fotogalerii

Plavecko-běžecký pohár 2013/6. 5. 2013 11:32/

Ve středu 24.4. jsme se zúčastnili Plavecko-běžeckého poháru, pořádaného DDM v Nymburce. Prvním závodem bylo plavání na 50 – 100 m (dle kategorie) v městském bazéně. Poté následoval dlouhý běh v parku před „Kokosem“. Někteří naši žáci obsadili krásná místa na stupních vítězů. Na 3. místě skončil Ondřej Hodboď, na 1. místě Adam Kubát, na 3. místě Adéla Dobrkovská, na 2. místě Lucie Ešnerová. I ostatní podali skvělé výkony a všem patří dík za skvělou reprezentaci Tyršovky.

Marek Velechovský

Fotografie najdete ve Fotogalerii

Důležité upozornění - objednávání obědů! /3. 5. 2013 14:18/

Obědy na čtvrtek 9. 5. 2013 musí být objednány nejpozději v úterý 7. 5. 2013 do 14:00 hodin.

Putování za nárožníčky/3. 5. 2013 14:14/

Nárožníčci jsou malí skřítci, kteří zapisovali vše, co se dělo v minulosti v našem městě. Bydlí za nárožními kameny, které chránily rohy domů. Při každém úplňku se sejdou u nejstaršího z nich, Jakuba z Kaplanky, a vyprávějí si zajímavé příběhy z historie Nymburka. Toto vyprávění velmi pěkně sepsal nymburský spisovatel a novinář Jan Řehounek pod názvem Pověsti z Kaplanky. Po přečtení knížky jsme se vydali po stopách nárožníčků a plnili úkoly, které připravili v TIC v Nymburce. Cestou zpátky do školy jsme potkali autora knížky, který nám ochotně věnoval autogram. Putování za historií jsme zakončili návštěvou muzea. Prohlédli jsme si stálou výstavu Nymburk v proměnách staletí a dozvěděli jsme se mnoho dalších informací. Zaujal nás vzácný obraz od Alfonse Muchy i ostatní vystavované předměty. Seznámili jsme s pohnutou a bohatou minulostí našeho města a těšíme se na další poznávání.

P. Brodská a žáci 5. A

Fotografie najdete ve Fotogalerii

Info

Starší zprávy najdete v Archivu