Všem návštěvníkům těchto stránek přejeme příjemné prožití vánočních svátků,
hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2013.
Dne 18. 12. 2012 se pořádal dívčí turnaj ve vybíjené. Po schůzce v sokolovně se začalo hrát. Účastnily se všechny třídy druhého stupně, včetně nejmladších páťaček. Mladší dívky hrály se staršími a byly to velice zdařilé zápasy. Holky byly mrštné a utekly skoro každé střele. Nakonec však musel někdo prohrát, ale přesto jsme všechny ocenily jejich bojovnost. Poté hrály týmy, které se provybíjely do finále. Zápasy byly velice těsné, vyhrávalo a prohrávalo se. Nakonec však musí být jen jeden vítěz. Na 1. místě se umístila 8. B, na 2. místě byla 9. A, 3. místo obsadila 7. B.
J. Pešánová, 8. A
V pátek 7. 12. se žáci 2. ročníků vypravili na exkurzi do dobrovického cukrovaru. Dozvěděli se, že tento cukrovar je největší a nejstarší v celé ČR, seznámili se s fázemi výroby řepy, viděli obrovské stroje na jejich zpracování a ochutnali čerstvý cukr. Díky poutavému výkladu si zapamatovali i další produkty, které se dají z cukrové řepy získat. Exkurze byla velmi zajímavá a druháci se již těší na další.
I.Řeháková, M. Soukupová a A. Kurková
Dne 10. 12. 2012 nás čekalo milé překvapení. Místo obvyklého testu na začátku hodiny a probírání nové látky jsme dneska celou hodinu dělali zajímavé pokusy na elektrolýzu. Nejzajímavější byl pokus s modrou skalicí (CuSO4). Do roztoku vody a modré skalice jsme zapojili dvě elektrody, které byly připojeny ke kladnému a zápornému pólu zdroje. Jedna elektroda byla z mědi, jakou druhou jsme použili obyčejný hřebík. Po chvíli sledování jsme zjistili, že záporná elektroda (hřebík) – přesněji část, která byla ponořená do roztoku, se pomědila. Po pokusech jsme si všechno ještě názorně vysvětlili na tabuli.
Foto a text: Karolína Macková, žákyně IX. A
V pondělí 19. 11. 2012 si třída IX. A v učebně fyziky ukazovala stabilizovanou polohu a říkali si, co bychom měli dělat při zásahu elektrickým proudem. Byla to nová zkušenost, která se každému bude hodit. Hodina je bavila, protože se přiučili něco nového.
Pavel Paradýs, IX. A
Nymburští debrujáři z KMD „Doklomotíci“ při ZŠ Tyršova Nymburk a z KMD při DDM Nymburk se vydali na další vánoční celorepublikové setkání debrujárů v Praze. Naše cesta započala na nymburském hlavní nádraží, ze kterého jsme se vydali v 16,02 hod. na nádraží Vysočany v Praze. Odtud jsme se vydali hrát automaty. Ptáte se jaké automaty? No přece na jízdenky MHD. Po 30 minutách přemlouvání nad námi automaty nakonec vyhrály, i když jsme je krmili mincemi, tak mince nám propadávaly a jízdenky nikde! Proto jsme vyhlásili pátrací akci po novinovém stánku, ve kterém bychom si jízdenky mohli nakoupit. Naštěstí se nám jej podařilo po nějaké době nalézt. Nasedli jsme na autobusu 195 a jeli na ZŠ Břečťanová v Zahradním městě, kde jsme se ubytovali a navečeřeli. Po večeři začala velká prezentace činností jednotlivých debrujárských klubů z celé republiky. V pátek jsme měli celý den plný aktivit a návštěv po matičce Praze. Nejdříve jsme navštívili Muzeum hlavního města Prahy, ve kterém jsme zhlédli minulost našeho hlavního města a Langweilův model Prahy, který je přes 130. let starý. Na závěr prohlídky jsme se mohli proletět tímto modelem ve 3D. Po muzeu jsme navštívili Fakultu elektrotechnickou ČVUT v Praze, kde jsme si mohli prohlédnout a na vlastní oči a kůži vyzkoušet moderní 3D technologie, které se například využívaly ve filmy Avatar. Další kuriozitou bylo hraní na ovoce a zeleninu. Po fantastické exkurzi na pracovišti ČVUT v Praze jsme se dopravili na Katedru didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity v Praze, kde si pro nás doc. RNDr. Zdeněk Drozd, Ph.D., připravil obří podívanou v podobě MEGA fyzikální show. Sobota byla dána úklidem třídy a odjezd domů. Čestným hostem vánočního setkání byl Dr. Azmi Kocak z Univerzity Istanbul (Turecko).
David Michálek, vedoucí KMD „Doklomotíci“ při ZŠ Tyršova Nymburk a KMD při DDM Nymburk
A je tu další schůzka nymburských debrujárů z KMD při ZŠ Tyršova a při DDM Nymburk, na které jsme si vyráběli vznášedlo z CD a nafukovacího balónku. Poté na nás čekalo překvapení v podobě instantního sněhu. Jedná se o polymer, který při kontaktu s vodou stonásobně zvětší svůj objem. Jak se nám to dařilo, si můžete prohlédnout ve fotogalerii.
David Michálek, vedoucí KMD při ZŠ Tyršova a DDM Nymburk
Obědy na čtvrtek 3. 1. 2013 musí být objednány nejpozději ve čtvrtek 20. 12. 2012 do 14:00 hodin!
Video ze Dne otevřených dveří najdete zde: http://www.youtube.com/watch?…
Fotogalerie ze včerejšího Dne otevřených dveří si můžete prohlédnout v jednotlivých složkách:
Třída 2. A si užila čertovskou módní přehlídku. Každý se představil a popsal, jaký model má právě na sobě. Hodina se nám povedla.
Eva Skořepová
Srdečně Vás zveme na oslavu 130. výročí školy v rámci Dne otevřených dveří v úterý 11. prosince 2012. Bližší informace najdete v pozvánce.
Dnes 3. 12. 2012 si Doklomotíci z Nymburka udělali banánový koktejl a zažili tak fyziku v kuchyni. Zkoumali přeměnu elektrické energie na mechanickou energii.
Potřebujeme: 1–2 banány, 1× vanilkový cukr, 1× malý bílý jogurt, 250 ml mléka, skleničku, mixér
Postup: Nejdříve jsme banán rozlámali na kousky, pak jsme kousky banánu dali do mixéru. Potom jsme do mixéru dali také jeden celý vanilkový cukr, jeden celý bílý jogurt a čtvrt litru mléka. Pak jsme zapnuli mixér. Vytvořený banánový koktejl jsme si nakonec nalili do skleniček. Byl to velmi dobrý pokus – MŇAM! Vyzkoušej si také udělat banánový koktejl!
Lucie Ešnerová, Doklomotík z Nymburka
Dne 3. 12. 2012 jsme o Debrujářích dělali spoustu zajímavých věcí. Na začátku jsme dělali pokus, který si pro nás připravil Pavel Paradýs. Šlo o to, že jsme nafoukli balónek a nalepili jsme na něj izolačku, do které jsme píchli špendlík, načež balónek neměl prasknout. Na poprvé se nám to sice nepovedlo, ale při druhém pokusu to bylo tak účinné, že i když jsme sloupli izolepu, tak balónek stejně nepraskl! Poté jsme si měli vymyslet názvy týmů do soutěže Nobel 2013. Chvilku jsme dumali nad tím, jak se jmenovat, ale po dlouhé době na to každá skupinka přišla. Hned na to jsme se domlouvali, co budeme dělat na vánočním setkání Debrujárů v Praze a o poslední Vánoční hodině v tomto roce. Dohodli jsme se, že každý si připraví do Prahy nějaký experiment a o vánoční hodině budeme něco vařit ve školní kuchyňce. V poslední části hodiny jsme hráli hru jménem Ubongo 3D. Spoustě nám to šlo, ale někteří bohužel na to neměli trpělivost a hra jim nešla. V závěru jsme jako vždy oznámkovali pokusy a hry, co jsme dělali a šli jsme domů.
Simona Dobrovolná, KMD při DDM Nymburk
Dnes jsme o Kouzlech matematiky hráli různé matematické a logické hry. Ze začátku jsme hráli „Heckmeck z žížalek“, ve kterém se hází kostkou a sbírají se červíci. Pak jsme ale přešli na Ubongo 3D, což je velice zábavná hra. Z různých kostiček se skládají různé prostorové útvary na speciální kartičku. K této hře jsou přidány i přesýpací hodiny (zřejmě asi na okrasu), které odměřují VELICE KRÁTKÝ čas. Takže jsme je zatím moc nepoužili. Tato dvouhodinovka zajisté všechny bavila, teda alespoň mě bavila určitě. Hra Heckmeck z žížalek: Extrémně zábavná kostková hra pro 2–7 ptáčků (hráčů), kteří mají rádi pečené červíky. Hra pro celou rodinu, která se stále rychle mění a nic v ní není jisté. Zvítězí ten ptáček, kterému se podaří ukořistit nejvíce pečených červíků. Pomocí hodů kostek získáváte co nejlepší porce pečených červíků z grilu. Dávejte si ale pozor, ani červíci, které jednou získáte, ještě nejsou úplně v bezpečí. Hra Ubongo 3D: Tato hra ještě dále rozvíjí úspěšnou rodinnou hru Ubongo. Jak samotný název napovídá, tentokrát nemáte za úkol skládat dané obrazce na plochu, ale rovnou do prostoru! K dispozici je mnoho pěkných barevných různě vytvarovaných kostiček, ze kterých lze složit úplně všechno. Pravidla jsou jednoduchá a velmi podobná těm jako v základní verzi Ubonga. Ač je hra podle výrobce oficiálně určena až od 10 let, osmiletí ji určitě zvládnou také! Hra obsahuje: 36 karet zadání (s 504 úkoly), 40 trojrozměrných dílků ve 4 barvách, 1 desetistěnná kostka, 1 přesýpací hodiny, 1 sáček, 58 drahokamů, 1 sešit s řešeními.
Veronika Půtová, členka Kouzel matematiky
V úterý 4. prosince jsme první a druhou hodinu měli výtvarnou dílnu. Předem jsme si vybrali, co budeme vyrábět. Paní výtvarnice nám přivezla potřebné věci. Někteří žáci malovali na hrnek, jiní na chňapku, trička nebo hedvábí, někdo vytvářel skleněné šperky. Práce se nám moc líbila, a jak se výrobky povedly, uvidíte ve fotogalerii. V. Berný, A. Kubát
Ve čtvrtek 29. 11. Vyrazily třídy 5. A a 6. B na výlet do Prahy. Počasí nám příliš nepřálo, ale všichni se těšili na skvělé zážitky. Nejdříve nás čekalo muzeum Policie ČR, ke kterému jsme se dostali přes Nuselský most. Tady jsme viděli divadelní představení s prvky černého divadla. Potom jsme si prohlédli výstavu, kde nás zaujaly policejní exponáty a také jsme si mohli vyzkoušet, jak se dělají otisky prstů. Pokračovali jsme do České televize, kde jsme se pod vedením průvodkyně stali svědky natáčení televizních pořadů Zázraky přírody a Sama doma. Líbilo se nám, že jsme si mohli vyzkoušet kostýmy a paruky, a dokonce i filmování na kameru. „Líbilo se mi, že jsem viděl toho pána z reklamy na T-mobil, jak tam dělá toho hloupého.“ (Honza), „Vím, že natáčení není tak jednoduché, ale že je to velká práce.“ (Ema), „Bylo to skvělé. Viděli jsme známé herce a moderátory.“ (Petr) Z výletu jsme si odvezli spoustu zážitků a budeme na něj dlouho vzpomínat.
Žáci 5. A, foto M. Laš
29. listopadu se třídy 3.B a 4.B vypravily do Šestajovic u Prahy. Už při příchodu do tamější svíčkárny, která byla cílem výletu, to kolem dokola krásně vonělo, a o to intenzivnější vůně nás čekala uvnitř. Nejenže jsme se v šestajovické svíčkárně dozvěděli, jak se svíčky vyrábějí, ale sami jsme si je obarvili a ozdobili. Mohli jsme si taky naplnit sáčky koupelovou solí. Potěšila nás domácí zvířátka ve výbězích před svíčkárnou. Vrátili jsme se provonění a se spoustou voňavých dárečků , které jsme tu nakoupili a vyrobili pro své blízké. Byl to pěkný předvánoční výlet.
Z.Černá, J. Maděrová
Nejdříve se třída IX. A rozdělila na dvě skupiny, které potom 29. 9. sestavovaly bláznivé kuličkové dráhy (Pythagora switch). Na začátku naší kuličkové dráhy byl tunel, kterým projela kulička k dominu, jež pak shodila. Poté pokračovala do krabice, kde projela esíčkem, bouchla do autíčka a trefila míček do basketbalového koše. Dráha se, nám povedla, jednou jsme ale museli kuličce pomoct – stejně jako druhá skupina. Pracovali jsme na našem projektu jeden den, a byli jsme za to odměněni jedničkou.
Kristýna Kotková, žákyně IX. A
Žáci naší školy z řad debrujárů se budou účastnit již 2. ročníku POHÁRU VĚDY s podtitulem Nobel 2013, který bude letos prvně s mezinárodní účastí (Švédsko). Soutěž bude probíhat ve 4 soutěžních kolech a to od ledna do dubna 2013. Velké mezinárodní finále se uskuteční 14. – 16. června 2013 v Nymburce. Poháru vědy se mohou zúčastnit nejen debrujářské kluby, ale i žáci všech mateřských, základních a středních škol, dále rodinné týmy a kamarádi. Věkově je soutěž rozdělena do 4 kategorií: I. kat. – Mateřské školy a předškoláci, II. kat. – 1. stupeň ZŠ, III. kat. – 2. stupeň ZŠ a IV. kat. SŠ. Záštitu nad Pohárem vědy – Nobel 2013 převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které projekt v plné míře také podporuje, stejně jako Středočeský kraj a město Nymburk.
Pokud se budete chtít zúčastnit i vy, neváhejte – přihlášku naleznete níže!
Pořadatel soutěže: Asociace malých debrujárů ČR (AMD ČR), Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT ČR), Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze (KDF MFF UK Praha)
Realizační tým soutěže: Mgr. Petr Zapletal – prezident AMD ČR a gestor organizace, Bc. David Michálek – program finále soutěže, gestor celoroční soutěže, Doc. RNDr. Milan Rojko, CSc. – čestný prezident AMD ČR a KDF MFF UK Praha, obsahová část soutěže, Doc. RNDr. Zdeněk Drozd, Ph.D. – čestný prezident AMD ČR a KDF MFF UK Praha, obsahová část soutěže, RNDr. Jitka Houfková, Ph.D. – KDF MFF UK Praha – obsahová část, Dana Kuchařová, ředitelka DDM Nymburk – organizační a obsahová část finále, Mathias Lindholm – Karlskrona, Švédsko
Partneři soutěže: Dům dětí a mládeže, Nymburk, 2. května 968 Město Nymburk Středočeský kraj
Záštita: prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M. – ministr školství, mládeže a tělovýchovy, PhDr. Jindřich Fryč – náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy, Ing. Miloš Petera – náměstek hejtmana Středočeského kraje a starosta města Nymburk
Mgr. Dagmar Tanglová, Bc. David Michálek
Od září do listopadu absolvovali žáci druhých ročníků plavecký výcvik. Během deseti lekcí se plavci zdokonalovali v plavecké technice, skákali do vody, splývali. Nechyběly různé soutěže a hry. Velmi zajímavá byla záchrana tonoucího. Podle závěrečného testování získali druháci „mokré vysvědčení“. Některým dětem se plavání tak zalíbilo, že se přihlásily do plaveckého oddílu, kde mohou pokračovat v tomto sportu.
I. Řeháková, M. Soukupová, A. Kurková
Dnešní kouzla matematiky byla na téma skládání z papíru. Většina z nás si vyráběla vánoční hvězdičku. Když budu mluvit za všechny, tak si myslím, že s výrobky všem povedly a že nás to moc bavilo. Paní učitelka nás fotila a hlavně chválila, jak se nám výrobky povedly a jak jsme šikovní. Mně se sice moc nedařilo, ale nebyla jsem sama, ale i tak jsem si to moc užila. Myslím, že si můžeme říci, že pro nás to byla zatím nejlepší hodina od začátku školního roku!:-)
Denisa Fišková a Eliška Blažejová, Kouzla matematiky
Verča Svobodová si na dnešní debrujárskou schůzku, které se konala 19. 11. 2012, připravila pokus, ve kterém jsme si hráli s olejovými bublinami. Určitě Vás zajímá, jak si experiment připravit?!
Co potřebujeme: čirou vysokou sklenici nebo čirou PET lahev sůl (NaCl), rostlinný olej a lžíci
Jak na to: Do sklenice nebo do PET lahve, ze které jsme uřízli hrdlo, nalijeme do cca poloviny vodu (můžeme i obarvenou potravinářskými barvivy). Následně do sklenice nalijeme malé množství rostlinného oleje tak, aby nám na vodní hladině vznikla olejová vrstva cca 5–10 mm. Poté lžíci sypeme po troškách sůl a pozorujeme vzniklé bubliny. Jestli pak víte, proč se bubliny tvoří???
Bláznivá zvířátka: Poté nás čekala hra na bláznivá zvířátka, které si pro nás vymyslel pan učitel. Hra spočívá v tom, že si každý vylosuje kartičku s bláznivým zvířátkem. Ale svojí kartičku nikomu neukazuje! Všichni sedí v kruhu na židlích. Kartičky jsou vždy po párech, tj. dvě kartičky se stejnými zvířátky.
1. kolo hry: Když jsou kartičky rozdány, tak si všichni stoupnou dovnitř kruhu. Až vyučující dá pokyn, tak všichni bez mluvení (pantomima) musí předvádět své zvířátko a najít tak svůj protějšek stejného druhu. Poté si všichni opět sednou na židle do kruhu.
2. kolo hry: Ve druhém kole jde dovnitř kruhu vždy jen jedna dvojice stejných zvířátek, kde se předvádí opět bez mluvení a ostatní se snaží uhodnout, jaké bláznivé zvířátko představují. Jelikož nám na škole vyměňují okna, tak jsme se ke konci hodiny vydali na procházku do cukrárny a pod městské hradby.
David Michálek, vedoucí kroužku
Starší zprávy najdete v Archivu